Strona główna » Aktualności » Strategia ekologiczna w Bartexie, czyli jak zmniejszyliśmy ilość odpadów o 120 000 kg w 2022 roku

Strategia ekologiczna w Bartexie, czyli jak zmniejszyliśmy ilość odpadów o 120 000 kg w 2022 roku

Odpady w procesie produkcji to codzienność i wyzwanie, bez względu na branżę. W Bartexie ideę ekologii i ograniczania odpadów wdrażamy nie tylko z konieczności – stworzyliśmy z niej dodatkową gałąź swojego biznesu. Nadając drugie życie ścinkom materiału produkujemy pełnowartościowe produkty, a dzięki temu znacząco zmniejszamy ilość generowanych odpadów. Jak to się odbywa? Zapraszamy do lektury.

Strategia ekologiczna w Bartex

Pełnowartościowe, ekologiczne produkty w 100% z recyklingu odpadów

Hasło „działamy z myślą o środowisku naturalnym” to dla nas nie tylko chwytliwy slogan, ale codzienność. W Bartexie wierzymy, że rozwój gospodarczy i wytwarzanie nowych produktów nie musi się wiązać z nieustanną nadprodukcją odpadów. Codziennie ponad 200 pracowników w naszej firmie kroi, szyje, pikuje i wypycha wyroby, ręcznie oraz przy użyciu nowoczesnych linii produkcyjnych. Powstają tekstylia domowe i hotelowe, takie jak: pościel, poduszki, obrusy, pokrowce i podkłady na materace, pokrowce na ogrodowe huśtawki czy poduchy, a w procesie ich obróbki technologicznej generowane są produkcyjne odpady. Na szczęście, znaleźliśmy rozwiązanie na ich wykorzystanie.

O jakich dokładnie odpadach mówimy? Poznaj nasze procesy produkcyjne, generujące pozostałości:

  • Pikowanie. W tym procesie trzy warstwy materiału łączymy w jeden. Żeby uzyskać równe brzegi, automatycznie odkrojone zostają boki łączonych materiałów i właśnie wtedy powstają odpady w postaci pasków materiałów.
  • Krojenie. Odbywa się niemal dla każdej linii produkcyjnej. Materiał, który wykorzystujemy do produkcji wyrobów, musi zostać skrojony w elementy i wtedy naturalnie powstają kolejne ścinki.
  • Kontrola jakości. Jeżeli elementy nie spełniają wymogów jakościowych i nijak nie można wyeliminować wad – powstaje odpad w postaci wykrojów. Kontrolę jakości wyrobów przeprowadzamy na każdym etapie produkcji.

 

Przeczytaj również: Pikowanie tkanin – jak wpływa na funkcjonalność materaca i pościeli

Bartex wypełnienia

Jak powstaje pełnowartościowy, nowy produkt?

Wszystkie poprodukcyjne pozostałości, które powstały w opisanych wyżej procesach, zbieramy, belujemy lub składujemy do materiałowych worków wielokrotnego użycia. Następnie selekcjonują je pracownicy Działu Wypełnień i dzielą je ze względu na skład surowcowy. Posegregowany materiał trafia do urządzeń tnąco-rozwłókniających, gdzie zostaje pocięty i rozwłókniony do odpowiedniej struktury. Korzystamy na tym etapie z mieszalnika do rozwłókniania materiałów, który zaprojektowaliśmy sami, stworzyliśmy, a następnie wdrożyliśmy do produkcji. Powstałą w tym procesie „masę” wykorzystujemy jako wypełnienie – dla poduszek, legowisk, zabawek i innych produktów, jeśli nasi klienci sobie tego zażyczą.

Dzięki zastosowaniu pełnowartościowych wypełnień z recyklingu realizujemy własną strategię ekologiczną, a także pro-ekologiczną politykę naszych Partnerów. Nie ograniczamy się przy tym do własnych odpadów – do uzyskania idealnej mieszanki wypełnienia skupujemy niewykorzystane materiały również od innych firm produkcyjnych, chroniąc dodatkowe kilogramy ścinek przed śmietnikiem.

Zobacz także: Szycie pościeli w Bartex – jak dostosowujemy się do potrzeb klientów

Odpowiednio pocięty i rozwłókniony materiał trafia do zbiorników z wypełnieniami, gdzie w odpowiednich proporcjach zostaje wymieszany z innymi granulatami. W zależności od typu produktu, wkład wewnętrzny z wypełnieniem to suma odpowiednio rozdrobnionych i dobranych procentowo mieszanek. Finalnie wybrana mieszanka zostaje wdmuchana sprężonym powietrzem w dany produkt.

Przyjazne produkty ekologiczne dla zwierząt

Odzyskane odpady poprodukcyjne wykorzystujemy również w procesach produkcyjnych, związanych z naszą linią legowisk i zabawek dla zwierząt. Wdrażamy tę strategię dla naszej marki własnej – Wikopet, oferujemy ją również innym producentom produktów dla czworonogów. Obejmuje ona stosowanie wypełnień z recyklingu, a także produkcję zabawek wykonanych w 100% z recyklingu.

Strategia ekologiczna w Bartex

Ten drugi produkt zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ pozwolił nam znacząco ograniczyć ilość materiałów, jakie trafiałyby na śmietnik podczas produkcji legowisk. A skoro to produkty dedykowane psom i kotom, ekologia odgrywa tu szczególną rolę. Jak powstają zabawki z recyklingu? Otóż w procesie krojenia legowisk w układy kroju wkomponowane są również kształty przyszłych zabawek. Powstają w ten sposób pełnowartościowe, wytrzymałe produkty, które czworonogi uwielbiają.

Przeczytaj także: Każde zlecenie to nowe wyzwanie – rozmowa z logistykiem i kierownikiem działu krojenia

Bądź eko razem z nami

Nieustannie poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam ograniczać negatywny wpływ na środowisko naturalne. Każde, najmniejsze z nich, jest dla nas powodem do dumy. Najbardziej jednak jesteśmy dumni z tego, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom, w samym 2022 roku ochroniliśmy przed wyrzuceniem na śmietnik aż 120 000 kg pozostałości produkcyjnych. Odpady zyskały drugie życie, a dzięki zaawansowanej procedurze kontroli jakości, upewniliśmy się, że odzyskane materiały i wypełnienia spełniają wysokie standardy jakościowe, jakich oczekują od nas klienci oraz ich konsumenci.

Szukasz partnera, który będzie wspierał Twoją politykę proekologiczną? Zlecając nam wykonanie produktów, możesz wybrać, z jakich wypełnień chcesz skorzystać. Masz wpływ na proces produkcji i zawsze możesz liczyć na nasze doradztwo, które pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję. Skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy, jak to zrobić i przygotujemy odpowiedni projekt.

Zobacz również

Marka Wikopet na targach Interzoo 2022

Między 7 a 10 maja br. nasze stoisko mogli odwiedzać uczestnicy najważniejszych targów z branży zoologicznej. Wykorzystaliśmy to wydarzenie, by przedstawić naszą ofertę legowisk, ale również - by zaprezentować nasz nowy projekt. Zabawki dla zwierząt w 100% z recyklingu.

Czy warto było wystawiać się na targach Interzum 2023 w Kolonii? Dowiedz się czytając nasz raport!

Jako firma specjalizująca się w szyciu pikowanych poduszek i pokrowców na materace, mieliśmy ostatnio okazję wystawić się na targach Interzum 2023 w Kolonii, jednych z wiodących międzynarodowych targów branży meblarskiej i wnętrzarskiej. Teraz, gdy wydarzenie dobiegło końca, chcieliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami i odpowiedzieć na istotne pytanie: Czy warto było wystawiać się na Interzum 2023? Przeczytaj naszą relację!