Strona główna » Aktualności » Pikowanie tkanin – jak wpływa na funkcjonalność materaca i pościeli?

Pikowanie tkanin – jak wpływa na funkcjonalność materaca i pościeli?

Profesjonalne techniki szycia i manipulacji tekstylnych, takie jak pikowanie, są stosowanie zawsze wtedy, kiedy chcemy zadbać o wysoką jakość, ergonomię i wytrzymałość każdego produktu. Jak przebiega proces pikowania i jakie przynosi korzyści? Sprawdźmy.

Na czym polega pikowanie niciowe?

Poprzez użycie odpowiednich zabiegów, takich jak pikowanie, producenci pokrowców na materace, poduszek lub pościeli mogą swobodnie przetwarzać materiał wyjściowy i nadawać mu ściśle określone właściwości. Jak to się odbywa i jakie przynosi korzyści? Proces pikowania umożliwia wygodne i trwałe łączenie dwóch lub więcej warstw tkanin. Pomiędzy wybranymi materiałami zwykle umieszcza się specjalne wypełnienie. Dzięki temu końcowy produkt jest bardziej miękki, chroni przed nadmierną utratą ciepła i zachowuje swoje cechy nawet przy długotrwałym, intensywnym użytkowaniu. Metoda ta może być z powodzeniem wykorzystana podczas produkcji kołder i pokrowców, które różnią się rozmiarem, parametrami i grubością.

Podstawową zaletą pikowania niciowego jest możliwość zszycia konkretnych elementów z owatą, czyli warstwą ocieplenia. Charakterystyczne wzory na powierzchni pomagają się upewnić, że owata pozostanie na swoim miejscu, będzie równomiernie rozłożona i nie zacznie zbijać się w kłęby na przykład w trakcie prania. Jednocześnie pościel, narzuty i inne tekstylia staną się znacznie bardziej odporne na rozciąganie, wypychanie lub odkształcenia. Jak przebiega proces produkcji? W tej tradycyjnej metodzie górna i dolna warstwa wraz ze znajdującą się między nimi wyściółką są łączone specjalnymi przeszyciami. Pikowanie wykonuje się wzdłuż krawędzi, a następnie środkiem w regularnych odstępach, które gwarantują, że szwy nie zaczną się rozchodzić z biegiem czasu.

Przeczytaj również: Pikowanie tkanin w Bartex. Rozmowa z Kierowniczką Produkcji, Małgorzatą Ryglewicz

Pikowanie tkanin – jak wpływa na funkcjonalność materaca i pościeli

Pikowanie tkanin w Bartex – elastyczność i ergonomia

Wszystkie najważniejsze parametry, takie jak grubość nitki lub preferowane wzory, powinniśmy ustalić przy uwzględnieniu konkretnych cech, którymi powinien charakteryzować się gotowy produkt. Przeszycia nie pełnią bowiem wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Wręcz przeciwnie – to właśnie dzięki nim warstwa ocieplenia nie będzie się przemieszczać i na długo zachowa swój kształt.

Maksymalną precyzję i swobodę działania zapewniają dziś nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w procesach produkcyjnych. Wystarczy wprowadzić do nich wszystkie rodzaje tkanin i wybrać konkretne ustawienia, by zaprogramowany wcześniej wzór pikowania został automatycznie naniesiony na łączone elementy. Ponieważ system jest wyjątkowo przyjazny dla użytkowników, możliwe jest wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych, nietypowych projektów. W Bartex korzystamy z najbardziej nowoczesnych rozwiązań, które pomagają nam indywidualnie dopasować się do standardów, wymagań i norm narzuconych przez naszych klientów. Za nasze doskonałe rezultaty odpowiadają przede wszystkim dwie zautomatyzowane linie Mammut VMK z linią do cięcia MPS o wydajności 6 tys. mb/ dzień.

Przeczytaj również: Marka Wikopet na targach Interzoo 2022

Pikowanie tkanin – jak wpływa na funkcjonalność materaca i pościeli

Pikowanie tkanin – jak wpływa na funkcjonalność materaca i pościeli?

Najnowsze wyniki badań potwierdzają korzystny wpływ obu przedstawionych metod na właściwości termoizolacyjne i wytrzymałość różnych wyrobów tekstylnych. Jak pikowanie tkanin wpływa na funkcjonalność materaca i pościeli? Przede wszystkim proces technologicznego łączenia kilku warstw w jeden kompozyt pozwala w stosunkowo krótkim czasie uzyskać produkty, które charakteryzują się znacznie większym komfortem cieplnym, niezrównaną estetyką, optymalnie dopasowanym poziomem miękkości i maksymalną żywotnością.

Pikowanie tkanin – jak wpływa na funkcjonalność materaca i pościeli

Profesjonalne usługi pikowania dedykowane są większym i mniejszym przedstawicielom branży, którzy wolą przekazać to zadanie godnym zaufania wykonawcom. Nowoczesne, odpowiednio skonfigurowane maszyny i wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów to najlepszy sposób, by ułatwić procesy produkcyjne i zmniejszyć wydatki bez rezygnacji z najwyższej jakości lub precyzji wykonania. Realizujemy nie tylko standardowe projekty, ale też indywidualne, nietypowe zamówienia przy uwzględnieniu obowiązujących naszych klientów standardów i norm.

Jesteś zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami, by otrzymać więcej informacji.

Zobacz również

Strategia ekologiczna w Bartexie, czyli jak zmniejszyliśmy ilość odpadów o 120 000 kg w 2022 roku

Odpady w procesie produkcji to codzienność i wyzwanie, bez względu na branżę. W Bartexie ideę ekologii i ograniczania odpadów wdrażamy nie tylko z konieczności – stworzyliśmy z niej dodatkową gałąź swojego biznesu. Nadając drugie życie ścinkom materiału produkujemy pełnowartościowe produkty, a dzięki temu znacząco zmniejszamy ilość generowanych odpadów. Jak to się odbywa? Zapraszamy do lektury.

Bartex na targach Heimtextil 2023. Nasza relacja z wydarzenia

W Bartexie bardzo cenimy sobie spotkania twarzą w twarz i od wybuchu pandemii to właśnie okazji do bezpośrednich rozmów brakuje nam najbardziej. Dlatego jeszcze w 2022 podjęliśmy decyzję, że ten rok zaczniemy od udziału w najważniejszym wydarzeniu dla naszej branży – targach Heimtextil we Frankfurcie nad Menem. Zobacz, jak oceniamy targi i z czym z nich wróciliśmy.